Jak vybírat dveřní kování

Pokud se chystáte pořizovat nové dveřní kování, čeká vás nelehký výběr mezi desítkami či dokonce stovkami modelů. Možná máte předem jasno, zda chcete dveřní kování v rustikálním stylu, s patinou nebo dáváte naopak přednost jednoduchému designu. Vzhled je samozřejmě důležitý, ale je potřeba pamatovat na důležité parametry, které je potřeba mít zjištěné než jdu samotné kování kupovat. V tomto článku se podíváme na několik základních, ale důležitých pojmů, které by měl člověk znát, než se pustí do výběru dveřního kování.

Rozteč dveřního kování

Prvním důležitým parametrem je u štítového kování rozteč, i když to tak na první pohled možná nevypadá, rozteč není univerzální. Proto je důležité vědět, jak tento rozměr zjistit, protože ne vždy budete mít možnost se poradit s odborníkem. Jak tedy správně definovat rozteč? Pomůže nám jednoduchý obrázek:

Rozteč u dveřního kování je tedy vzdálenost mezi osou, kolem které se otácí klika a osou, kolem které se otácí klíč v zámku. Tento rozměr se uvádí v milimetreh. Nejčastějšími rozměry roztečí je 72 a 92 mm. Určitě je důležité aby jste znali rozteč, kterou na své dveře potřebuje než se do obchodu vypravíte.

Štítové nebo rozetové?

Dalším parametrem, podle kterého se můžete rozhodovat při výberu dveřního kování je provedení - tedy buď stítové nebo rozetové. Jaký je mezi nimi rozdíl? Štítové kování (někdy také nazývané jako štítkové), už podle názvu je takové kování, které zakrývá otvor pro kliku i otvor pro zámek v jednom kuse. Rozetové kování má rozetu zvlášť pro zámek a zvlášť pro kliku. A aby toho nebylo málo, tak už rozetového kování máte možnost výberu mezi kulatou a hranatou rozetou.

Levá a pravá klika

Teď přichází na řadu další, možná na první pohled trochu záludnější parametr, ale nelekejte se - není to tak hrozné jak to vypadá. Pro lepší představivost nám poslouží jednoduché schéma:

Koukáte neveřícně na schéma a říkáte si "to mi má jako pomoct" - zachovejte klid. Zkuste si představit, že stojíte čelem proti hraně otevřených dvěří, každou ruku tedy máte na jedné jejich straně. Levou rukou uchopíte vždy levou kliku a pravou rukou pravou kliku - nikdy to není jinak. Toto rozdělění je důležité v případě klik, které mají z jedné strany kouli nebo madlo. Provedení dveřního kování s klikou na jedné straně a madlem nebo koulí na straně druhé se nejčastěji používá u vstupních nebo vchodových dveří.

Levé nebo pravé dveře?

Dalším neopomenutelným parametrem je fakt, zda máte levé nebo pravé dveře. K určení provedení dveří slouží strana, ze které jsou vidět panty. Pokud máte panty po levé ruce, jedná se o dveře levé. I zde nám pro lepší názornost poslouží jednoduchý náčrtek:

A jsme na konci... nebylo to tak zlé, ne? Teď jste připraveni zvládnout výběr dveřního kování levou zadní. Z naší nabídky si jistě vyberete to pravé dveřní kování pro vás...

Montáž
Zaslat poptávku